Joga

Yoga is the journey of the self,
through the self,
to the self
.

(Bhagavad Gita)
 
 


 

Zakaj joga?

 
"To make the right choices in life, you have to get in touch with your soul."
(Deepak Chopra)

Življenje je pisano in doživljanje vsakdana je lahko podobno razburkanemu morju.

Skrbi, razočaranja, strahovi, destruktivna čustva vznemirjajo in stiskajo našo notranjost in telo spravljajo v neravnovesje in zakrčenost na vseh nivojih.
Joga ponuja orodja, kako napetosti zrahljati in telo vrniti nazaj v harmonijo.
Preko grobih, zunanjih struktur nas joga povabi na subtilnejše, globlje ravni doživljanja sebe.
Ko se fizične strukture telesa zmehčajo in dih postane nadzorovan, je joga le še pot navznoter, v polje notranjega miru, kjer se doživljanje sebe spremeni v neskončno iskanje in nihanje med obstojem in neobstojem.
Doživeta tišina na novo vzpostavi stik s seboj, kar omogoči spremenjeno notranje doživljanje in delovanje v zunanjem svetu ter odmik od dram, ki jih v svoji barvitosti ponuja življenje. 

Svet dojemamo skozi sebe in ko je naše telo v harmoniji na vseh ravneh, postane harmonična tudi naša zaznava izkušnje življenja.


 


 
 
Ne moreš vedno nadzirati vsega, kar se dogaja v zunanjem svetu. Vedno pa lahko nadziraš dogajanja v notranjem.

Um je tvoje orodje, nauči se biti njegov gospodar in ne njegov suženj.
 
(Neznan avtor)
 
 


 


 

Joga je dosti več kot le gibanje


Beseda joga etimološko izhaja iz korena "yuj", ki pomeni vez, enost, harmonijo.
Je vez, ki spaja zavedne in nezavedne ravni obstoja.
Je most med fizičnim in nefizičnim.
Ko nas življenje slepi z zunanjim dogajanjem, se pri tem stik s seboj izgublja. Joga ponovno vzpostavlja ta stik. Omogoča boljše zavedanje fizičnega telesa, ki služi kot orodje, preko katerega se vzpostavlja povezava z notranjostjo.

Če živimo življenje zgolj na fizični ravni, zamujamo pomemben del sebe in pomemben del življenja. Življenje nas neprestano vabi, da prepoznamo iluzijo zunanjosti in sprejmemo resničnost notranjosti.
"Nimam časa" dolgoročno ni izgovor. Pot vase je edina pot, na katero nas življenje vztrajno vabi.

Srečanje s tišino v sebi je odločitev, ki jo nekoč moramo sprejeti. 

Zakaj?

Ta tišina smo mi. Ta tišina je edino, kar nam v življenju resnično pripada, vse ostalo smo si le sposodili in bomo nekoč vrnili nazaj svetu.
Spoznanje svoje notranjosti in prijateljstvo z njo spreminja nas in naše dojemanje sveta. Tišina v nas zdravi, osmišlja, pojasnjuje, dviguje zavest in podaljšuje obstoj na tem svetu.
Na pot samospoznavanja v svojem obstoju moramo stopiti. 
To je edina pot, ki je ne moremo zaobiti.

Namen joge


"You are a spiritual being having a human experience.
You are not a human being having a spiritual experience."

(Deepak Chopra)

Namen izvajanja joge je obvladovanje telesa na vseh njegovih ravneh in njegova transmutacija v "božansko telo". Kajti šele tako telo lahko omogoča popolno izkušnjo življenja. 
Poti joge so različne, in vsak učitelj jo podaja na svoj unikaten način.
A končni cilj joge ostaja isti.
Patanjali v svojih Joga sutrah nazorno opredeli pot joge, ki se začne že z odnosom do sebe in do sveta preko yam in niyam.
Asane so telesni položaji (sama zagovarjam pristop njihove prilagoditve posamezniku in njegovim trenutnim sposobnostim), ki mehčajo telo, usmerjajo energije po telesu in ga pripravljajo za potovanje navznoter. Obvladovanje diha skozi tehnike pranayame je hkrati obvladovanje življenja, saj je vse naše življenje niz vdihov in izdihov. Hkrati pa panayama omogoča tudi nadzor nad življenjsko energijo - prano. Ko smo s pomočjo pratyahare sposobni umakniti naše čute navznoter, se tipanje notranjega sveta lahko začne. Sledijo trije bistveni kraki joge, ki jih s skupnim izrazom imenujemo samyama. Prva je dharana ali osredotočenost, druga se imenuje dhyana ali meditacija in tretja samadhi, ki pomeni zlitje v Enost in prepoznavanje Bistva.

Joga je starodavna praksa, ki obsega gore teoretičnih podlag in znanj številnih modrecev, a zgolj obvladovanje teoretičnega znanja pri jogi ne pomeni veliko, če ni prisotnega izkustva - joga je predvsem notranja izkušnja.

V doživljanju se dogaja v dveh medsebojno povezanih in prepletajočih se smereh - preko zaznav zunanjega sveta v notranjost in obratno - preko notranjih doživljanj v zunanji svet. 

Joga prebuja božansko naravo v nas.


 


 
 
Bodi pozoren na svoje misli; misli postanejo besede.
Bodi pozoren na svoje besede; besede postanejo dejanja.
Bodi pozoren na svoja dejanja; dejanja postanejo navade.
Bodi pozoren na svoje navade; navade postanejo značaj.
Bodi pozoren na svoj značaj; tvoj značaj postane tvoja usoda.
(Upanišade)
 
 


 


 

Hatha joga v pomirjujočem vzdušju prostorov lepega Mekinjskega samostana


"Hatha" pomeni "sila" in premagovanje lastne sile teže ob izvajanju jogijskih položajev ohranja telo prožno, močno, gibljivo, ohranja zdravje in tako podaljšuje življenje. Hkrati pa hatha joga ponuja tudi druge, globlje darove, ki se lahko pojavijo ob dolgoletnem, rednem izvajanju prakse. "Ha" pomeni Sonce, "tha" pomeni Luno, kar na simbolni ravni nakazuje na njuno združitev v procesu joge. Vsakega od nas oblikujeta obe energiji (desna stran telesa pripada Sončevi in leva polovica Lunini energiji).
Ko se združita v eno, je izkušnja življenja lahko celovita.

Naša srečanja potekajo v prijetnem vzdušju Mekinjskega samostana, kar daje dodaten pridih miru našim iskanjem in spoznavanjem globljih nivojev sebe skozi prakso joge.



 
Izdelava: MMSTUDIO
zapri Na spletnih straneh sanyasa.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli
nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.